Jakie są terminy czyszczenia przewodów kominowych?

Terminy czyszczenia przewodów kominowych są określone w zależności od rodzaju paliwa używanego w systemie grzewczym. Oto szczegółowe wytyczne:

Częstotliwość czyszczenia

  1. Przewody dymowe (od palenisk opalanych paliwem stałym):
    • Co najmniej cztery razy w roku (co trzy miesiące)
  2. Przewody spalinowe (od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym):
    • Co najmniej dwa razy w roku (co sześć miesięcy)
  3. Przewody wentylacyjne:
    • Co najmniej raz w roku

Podstawa prawna

Czyszczenie przewodów kominowych reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (tekst jednolity: Dz.U. 2023 poz. 822).

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. W myśl § 34 tego rozporządzenia:

1. W obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania: 
1) od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych ‒ co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej; 
2) od palenisk opalanych paliwem stałym nie wymienionych w pkt 1 ‒ co najmniej raz na 3 miesiące; 
3) od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym nie wymienionych w pkt 1 ‒ co najmniej raz na 6 miesięcy. 

2. W obiektach lub ich częściach, o których mowa w ust. 1, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych. 

3. Czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie. 

Przestrzeganie tych terminów jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości, a ich zaniedbanie może skutkować karami. Zaleca się powierzenie czyszczenia profesjonalistom, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność.